Разлика помеѓу преработките на „Полјоделство“

Додадени 1.270 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Пренасочување кон Земјоделство)
 
'''Полјоделство''' или ''Поледелство'' — една од основните дејности во рамки на [[земјоделство]]то, која го опфаќа делот на обработката на земјиштето за одгледување на разновидни растенија од кои се добива храна за човекот и добитокот, суровини за понатамошна индустриска обработка и производство итн. Тоа зафаќа најголем дел од обработливите површини, ангажира бројна работна сила и голем дел од агротехничките средства и обезбедува издршка (егзистенција) на најголем дел од селското население<ref name="Енциклопедија">{{наведена книга|last=Новачевски|first=Димитрија|editor=Блаже Ристовски|title=Македонска енциклопедија|volume=2|year=2009|publisher=МАНУ|location=Скопје|language=македонски|isbn=978-608-203-023-4 (1)}}</ref>.
#ПРЕНАСОЧУВАЊЕ [[Земјоделство]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Земјоделство]]