Разлика помеѓу преработките на „Александар Турунџев“

с
нема опис на уредувањето
с
| деца =
}}
'''Александар Турунџев''' бил(1872-1905) — македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
==Првите години==
 
Тој роден е во [[1872]] година во с. Екши Су ([[Горно Врбени]]), [[Леринско]]. Во редовите на [[Македонска револуционерна организација|ТМОРО]] се вклучил многу млад, најнапред како четник, а потоа како војвода.
 
За време на [[Илинденско востание|Илинденското востание]] со својата чета зел активно учество во борбите кај Леринско. Во текот на сите години на илегално живеење и движење, Турунџев ги обиколува редовно селата во Леринско и некои во Долна Преспа и Битолско.