Соња Талевскa

Соња Талевска (р. 25 август 1961 во с. Жван) — македонски дерматовенеролог и поранешен пратеник во Собранието на Македонија од страна на ВМРО-ДПМНЕ.[1]

Соња Талевска
Пратеничка на Собранието на Македонија
Лични податоци
Роден(а) Соња Талевска
25 август 1961 (1961-08-25) (60 г.)
Жван, СФРЈ СФР Југославија
Државјанство Македонија
Националност Македонка
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Занимање дерматовенеролог

ЖивотописУреди

Соња Талевска е дипломирана на Медицинскиот факултет во Скопје и е специјалист по дерматовенерологија.

НаводиУреди

  1. „Соња Талевска“. www.sobranie.mk (англиски). Посетено на 2020-10-20.