Слободанка Костова

македонска социјална работничка

Слободанка Костова (моминско: Тодорова; 19 јули 1929 во Скопје) — македонска социјална работничка и основач на Заводот за геријатрија и геријатриска служба во Скопје во 1976 година, чиј прв и долгогодишен директор и била.[1]

Слободанка Костова
Родена Слободанка Тодорова
19 јули 1929 (1929-07-19) (93 г.)
Скопје, Кралство Југославија
Националност Македонка
Занимање социјален работник

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Костова, Слободанка Тодорова“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 744. Text "series " ignored (help)