Слатински манастир

манастир во селото Слатино

Слатински манастир — новоизграден манастир во близина на селото Слатино, во областа Дебарца. Манастирот е подигнат во непосредна близина на некогашното Слатинско Езеро.

Слатински манастир
Поглед на новоизградената манастирска црква
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Јован Крстител“ - Слатино
Други имињаМанастир „Св. Јован Бигорски“ - Слатино
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Јован Крстител
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Јован Крстител“
Личности
Место
Местос. Слатино, Општина Дебарца Македонија Македонија
Координати41°21′10″N 20°51′10″E / 41.35278° СГШ; 20.85278° ИГД / 41.35278; 20.85278Координати: 41°21′10″N 20°51′10″E / 41.35278° СГШ; 20.85278° ИГД / 41.35278; 20.85278
Видливи остатоци1 црква, камбанарија, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Слатинска парохија)

Градби во манастиротУреди

Во рамките на манастирот се наоѓаат манастирската црква „Св. Јован Крстител“, камбанаријата, како и помошни објекти.

Црква „Св. Јован Крстител“Уреди

Црквата „Св. Јован Крстител“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по која е и наречен целиот манастир. Црквата била осветена во 2002 година од страна на митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.[1] Фреските во црквата се изработени од уметникот Драган Ристески од Охрид.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“ (македонски). Скопје: Дебарско-кичевска епархија. конс. 21 октомври 2016. 

Надворешни врскиУреди