Скијачко трчање на Зимските олимписки игри 2010 - потера за жени

Скијачко трчање на
Зимските олимписки игри 2010
10 km   мажи    
15 km       жени
Потера   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Спринт   мажи   жени
Тимски спринт   мажи   жени
Квалификации


Натпреварот во дисциплината потера во скијачко трчање во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 19 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8).

Златниот медал го освои Норвежанката Марит Бјорген.

Освојувачи на медали

уреди
Злато Сребро Бронза
  Марит Бјорген   Ана Хог   Јустина Ковалчук

Надворешни врски

уреди