Сергеј Гранкин (руски: Сергей Юрьевич Гранкин, роден на 21 јануари 1985) — руски одбојкар.

Сергеј Гранкин
Сергеј Гранкин
Лични податоци
Роден(а)21 јануари 1985

Тој е роден во Кисловодск.

Учествувал за Репрезентацијата на Русија на Летните олимписки игри во 2008 година каде освоил бронзен медал.