Семјон Полтавски

Семјон Полтавски (руски: Семён Владимирович Полтавский, роден на 8 февруари 1981) — руски одбојкар.

Медали
одбојка
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Бронза 2008
Светско првенство
Сребро 2007
Натпреварување
Европско првенство
Сребро 2007
Натпреварување

Тој е роден во Одеса.

Учествувал за Репрезентацијата на Русија на Летните олимписки игри во 2008 година каде освоил бронзен медал.