Семоа (француски: Semois / Semoy, валонски: Simwès / Smwès, германски: Sesbach, луксембуршки: Setzbaach) — река во Белгија и Франција, северозападна Европа. Тече од подгорскиот крај на Ардените во Белгија и Франција, па се влева во Меза како нејзина десна притока.[1]

Семоа
Semois
0 Bouillon - Corne de Turenne du château-fort et pont sur la Semois (1).JPG
Семоа во Бујон
KaartSemois.jpg
ЗемјаБелгија, Франција
Слив
Главен изворАрлон
410 м
49°40.906′N 5°49.218′E / 49.681767° СГШ; 5.820300° ИГД / 49.681767; 5.820300
УстиеМонтерме
49°52′50″N 4°44′18″E / 49.88056° СГШ; 4.73833° ИГД / 49.88056; 4.73833 (устие на Семоа)Координати: 49°52′50″N 4°44′18″E / 49.88056° СГШ; 4.73833° ИГД / 49.88056; 4.73833 (устие на Семоа)
ТечениеМезаСеверно Море
Сливна повр.1.329 км2
Физички особености
Должина210 км
Проток

Реката извира кај Арлон во белгиската покраина Луксембург, недалеку од границата со кнежевството Луксембург. Тече во западен правец, минува низ селото Боан на Семоа, па влегува во Франција и се влева во Меза околу 10 км низводно од гратчето Монтерме. Целото течение е долго 210 км.

Семоа минува и низ други населени места како Шини, Флоранвил, Ербемон, Бујон (вкл. месностите Доан и Пупеан) и Врес на Семоа — сите во Белгија.

ИсторијаУреди

Реката првпат се споменува во II век како Sesmara. Во следниот период, на подрачјето се доселило монгубројно германско население. Крај реката се појавиле низа населени места како Сесомирс (664), Сесмарус (950), Сесмоа (1104) и Семоар (1244).

Реката го дала своето име и на позната сорта тутун кој се одгледува во тој крај.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Scheffel, Richard L., уред (1980). Natural Wonders of the World. United States of America: Reader's Digest Association, Inc. стр. 340. ISBN 0-89577-087-3. 

Надворешни врскиУреди