Селиште (Сулдурци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Селиште


Местоположба 41°34′57″N 22°29′08″E / 41.58250° СГШ; 22.48556° ИГД / 41.58250; 22.48556
Основни податоци
Место Сулдурци
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштенаселба од доцноантичко време во атарот на селото Сулдурци, Македонија. Во непосредната близина на западната периферија, над селото, на една пространа падина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 331. ISBN 9989-649-28-6.