Сегед

град во Унгарија

Сегед (на унгарски: Szeged) — четвртиот најголем град во Унгарија, најголем град и регионален центар на Јужната голема котлина и административен центар на еден од 19-те окрузи на Унгарија, Чонград. Универзитетот на Сегед е еден од двата најпозната и најреномирани универзитети во Унгарија.

Сегед
Црква во градот.
Црква во градот.
Знаме на СегедГрб на Сегед
Сегед is located in Унгарија
Сегед
Сегед
Координати: 46°15′18″ N; 20°08′42″ E / 46.255° СГШ; 20.145° ИГД / 46.255; 20.145
Држава Унгарија
ОкругЧонград
Управа
 • ГрадоначалникД-р Лазло Ботка
Површина
 • Вкупна280,84 км2 (10,843 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно169.678
 • Густина604,2/км2 (15,650/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.62
Мреж. местоhttp://www.szegedvaros.hu/

НаселениеУреди

Денеска градот има околу 169678 жители. Еден е од ретките унгарски градови, каде што популацијата не се намалила, туку историски до ден денеска се зголемува.

Етнички групиУреди

Население според националност: (попис од 2001)

РелигијаУреди

Населениe според религија: (попис од 2001)

СтопанствоУреди

Сегед е еден од главните центри на индустријата за прехранбени производи во Унгарија, најмногу познат по неговите пиперки, Сегед гулашот, и различните видови на салами како пик саламата.

Главни знаменитостиУреди

Центарот на градот, Dóm tér („Катедралски плоштад“)
со главната црква.
  Црква на Франките (готски стил, 15 век)
Водокулата   Кулата Домотор (13 век)  
Музејот Ференк Мора Палатата Реок  
Сегед синагогата   Градскиот хол во Сегед.  
Националниот театар на Сегед   Гроф палатата (1913)  
Црквата Минорит Музеј на валутата

ГеографијаУреди

 
Сегед и реката Тиса.

Сегед е сместен во близина на јужната граница на Унгарија, во јужниот `дел на утоката на реката Марос, на двата брега на реката Тиса. Поради големиот ден на сончеви часови годишно, градот го има добиено прекарот Град на сонцето.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди