Јужна Холандија

покраина во Холандија

Јужна Холандија (холандски: Zuid-Holland холандски изговор: [ˈzœyt ˈɦɔlɑnt]  ( слушни)) е покраина во средно западниот регионот на Холандија. Таа има население од нешто повеќе од 3.6 милиони жители (од 2015 година) и густината на население од околу 1300,00 на км2, што ја прави во државата најнаселената покраина и една од најгусто населените области во светот. Се наоѓа на Северното Море во западниот дел на Холандија, и зафаќа површина од 3403,00 км2 од кои 585 км2 е вода. Таа се граничи со Северна Холандија на север, Утрехт и Гелдерланд на исток и Северен Брабант и Зеланд на југ. Главниот град на покраината е Хаг, додека неговиот најголем град е Ротердам.

Јужна Холандија
Јужна-Холандија
Покраини во Холандија
Знаме на Јужна ХоландијаГрб на Јужна Холандија
Гесло: "Vigilate Deo confidentes" (латински)
"Гледај, верувајќи во господ"
Химна: "Lied van Zuid-Holland" (холандски)
"Песна на Јужна Холандија"
Местоположба на покраината Јужна Холандија во Холандија
Местоположба на покраината Јужна Холандија во Холандија
ЗемјаХоландија
Основана1840 (split-up of Holland)
Главен градХаг
Најголем градРотердам
Управа
 • Кралски комесарЈап Смит (ЦДА)
Површина
 • Земја2,818 км2 (1,088 ми2)
 • Вода585 км2 (226 ми2)
Ранг5та
Население (1 January 2015)
 • Земја3,600,784
 • Ранг1ва
 • Густина1,3/км2 (3,3/ми2)
 • Ранг1ва
ISO 3166NL-ZH
GDP (nominal)[1]2015
 - Total€144 милијарди/ USD 159 billion
 - по жител€40,000/ USD 44,000[2]
Мреж. местоwww.zuid-holland.nl

Наводи

уреди