Св. Петка (Долно Оризари)

Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° N; 21.37917° E / 41.05028; 21.37917Координати: 41°3′1″N 21°22′45″E / 41.05028° N; 21.37917° E / 41.05028; 21.37917
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Долно Оризари
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петкаархеолошко наоѓалиште во битолското село Долно Оризари. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на месност што се почитува како вакафска, а водата од изворот како лековита. Денес на ова место е подигната новата црква „Св. Петка“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069