Св. Богородица (Ѓавато)

Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Богородица
Св. Богородица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°4′50″N 21°8′18″E / 41.08056° СГШ; 21.13833° ИГД / 41.08056; 21.13833Координати: 41°4′50″N 21°8′18″E / 41.08056° СГШ; 21.13833° ИГД / 41.08056; 21.13833
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Ѓавато
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Богородица — археолошки локалитет во битолското село Ѓавато. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на југоисточната периферија на селото, каде при изградбата на селскиот пат, источно од црквата „Св. Богородица“ се откриени гробови градени од тегули, на две води. Во тремот на црквата се вградени повеќе антички тули.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069