Светослав (староисточнословенски: Свѧтославъ Игорєвичь;[1][б 1] ок. 943 — 972) — кнез на Киев од 945 до неговата смрт во 972.[2] Тој е познат по неговите походи на исток и на југ, кои го забрзале падот на две големи сили во Источна Европа, Хазарија и Првото бугарско царство. Тој потчинил голем број на источнословенски племиња, ги победил Аланите и ги нападнал Волшките Бугари,[3][4] и понекогаш стапувал во сојуз со Печенезите и Маѓарите (Унгарците).

Светослав I
Светослав I од Евгениј Лансере (1886)
Кнез на Киев
На престол945–972
ПретходникИгор
НаследникЈарополк I
РегентОлга (945–962)
Кнез на Новгород
На престол945–970
НаследникВладимир I
Роден(а)ок. 943
Киев
Починал(а)972 (aged 28–29)
Хортиција
СопружникПредслава
Деца
ТаткоИгор Киевски
МајкаОлга Киевска
ВероисповедСловенски паганизам

По смртта на неговиот татко, Игор во 945 година, мајката на Светослав Олга владеела како регент до 962 година.[5][6][7][8] Неговото децениско владеење со Киевска Рус било обележано со брза експанзија по долината на реката Волга, Понтската степа, и Балканот, што доведе до создавање на најголемата држава во Европа. Во 969, тој го преместил своето седиште во Преславец на Дунав.[9][10] Во 970 година, ги назначил неговите синови Јарополк и Олег како кнезови на Киев и Древљанија подредени на него, а Владимир, неговиот син со неговата холопка Малуша, за кнез на Новгород.[11][12]

Спротивно на неговата мајка Олга, која се преобратила во христијанство, Светослав останал паган целиот свој живот.[13] Поради неговата ненадејна смрт во заседа, неговите освојувања во најголем дел не биле консолидирани во функционална империја, додека неговиот неуспех да воспостави стабилно наследување, довело до братоубиствен судир меѓу неговите тројца синови, што довело со смрт на Јарополк и Олег, додека Владимир останал единствен владетел.[14]

Наводи уреди

 1. „E.g. in the Primary Chronicle under year 970“. Litopys.org.ua. Посетено на 6 July 2013.
 2. Borrero 2009, стр. 389.
 3. A History of Russia: Since 1855, Walter Moss, pg 29
 4. Khazarian state and its role in the history of Eastern Europe and the Caucasus A.P. Novoseltsev, Moscow, Nauka, 1990. (на руски)
 5. Gleason 2014, стр. 53.
 6. Gasparov & Raevsky-Hughes 2018, стр. 42.
 7. Martin 2007, стр. 2.
 8. Bushkovitch 2011, стр. 6-7.
 9. Stephenson 2000, стр. 56.
 10. Curta 2019, стр. 296.
 11. Feldbrugge 2017, стр. 473.
 12. Franklin & Shepard 2014, стр. 38.
 13. Bushkovitch 2011, стр. 7.
 14. Martin 2007, стр. 1-2.

Библиографија уреди

 • Artamonov, Mikhail Istoriya Khazar. Leningrad, 1962.
 • Barthold, W. "Khazar". Encyclopaedia of Islam (Brill Online). Eds.: P. Bearman, Th. Bianquis, C. E. Bosworth, E. van Donzel and W.P. Heinrichs. Brill, 1996.
 • Chertkov A. D. Opisanie voin velikago kniazya Svyatoslava Igorevicha. Moscow, 1843.
 • Chlenov, A. M. (А. М. Членов.) "K Voprosu ob Imeni Sviatoslava." Lichnye Imena v proshlom, Nastoyaschem i Buduschem Antroponomiki ("К вопросу об имени Святослава." Личные имена в прошлом, настоящем и будущем: проблемы антропонимики) (Moscow, 1970).
 • Christian, David. A History of Russia, Mongolia and Central Asia. Blackwell, 1999.
 • Cross, S. H., and O. P. Sherbowitz-Wetzor. The Russian Primary Chronicle: Laurentian Text. Cambridge, Mass.: Medieval Academy of America, 1953.
 • Dunlop, D. M. History of the Jewish Khazars. Princeton Univ. Press, 1954.
 • Franklin, Simon and Jonathan Shepard. The Emergence of Rus 750–1200. London: Longman, 1996. ISBN 0-582-49091-X.
 • Golden, P. B. "Rus." Encyclopaedia of Islam (Brill Online). Eds.: P. Bearman, Th. Bianquis, C. E. Bosworth, E. van Donzel and W. P. Heinrichs. Brill, 2006.
 • Grekov, Boris. Kiev Rus. tr. Sdobnikov, Y., ed. Ogden, Denis. Moscow: Foreign Languages Publishing House, 1959
 • Hanak, Walter K. (1995), „The Infamous Svjatoslav: Master of Duplicity in War and Peace?“, Во Miller, Timothy S.; Nesbitt, John (уред.), Peace and War in Byzantium: Essays in Honor of George T. Dennis, S.J., The Catholic University of America Press, ISBN 978-0-8132-0805-3, Архивирано од изворникот на 2010-06-17
 • Kendrick, Thomas D. A History of the Vikings. Courier Dover Publications, 2004. ISBN 0-486-43396-X
 • Logan, Donald F. The Vikings in History 2nd ed. Routledge, 1992. ISBN 0-415-08396-6
 • Manteuffel Th. "Les tentatives d'entrainement de la Russie de Kiev dans la sphere d'influence latin". Acta Poloniae Historica. Warsaw, t. 22, 1970. ISSN 0001-6829


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.