Светлана Житомирскаја

Светлана Јаковлевна Житомирскаја (руски: Светлана Яковлевна Житомирская, англиски: Svetlana Jitomirskaya; р. 4 јуни 1966) — советско-американска математичарка, која работи на динамичките системи и математичката физика.[1][2]

Светлана Житомирскаја
Svetlana Jitomirskaya (cropped).jpg
Роден4 јуни 1966
Харков
ПолињаМатематика
УстановиКалифорниски универзитет
ОбразованиеМосковски државен универзитет
Теза„Спектрални и статистички својства на решетките хамилтон“ (1991)
Докторски менторЈаков Синај
Познат поТен мартини проблем
Поважни наградиРут Литл Сатер награда за математика (2005)

Житомирскаја е родена во Харков. И нејзината мајка, Валентина Борок, и нејзиниот татко Јаков Житомирскиј биле професори по математика.[1]

Нејзините додипломски студии биле на Московскиот државен универзитет, каде што била студентка на, помеѓу другите, Владимир Арнолд и Јаков Синај.[1] Таа докторирала на Московскиот Државен Универзитет во 1991 година, под надзор на Јаков Синај.[3] Се придружила на одделот за математика на Калифорнискиот универзитет, Ирвин, во 1991 година како предавач, во 1994 година станала асистент професор, а во 2000 година станала професор.[2] Таа е најдобро позната по решавањето на тен мартини проблемот, заедно со математичарот Артур Авила.[4]

ПризнанијаУреди

Во 2005 година, таа била наградена со Рут Литл Сатер наградата за математика, "за нејзината пионерска работа за непертурбативната квазипериодична локализација".[5]

Во 2002 година таа била поканет говорник на Меѓународниот конгрес на математичарите во Пекинг.[6]

Во 1996 година добила Слоунова стипендија.[7]

Во 2018 година таа била назначена за член на Американската академија на уметностите и науките.[8]

Одбрани публикацииУреди

  • Житомирскаја, Светлана (1999), „Транзиција на метален изолатор за речиси Метју оператор“, Математички анали, Втора серија, 150 (3): 1159–1175, arXiv:math/9911265, doi:10.2307/121066, MR 1740982.
  • Авила, Артур; Житомирскаја, Светлана (2009), „Проблемот Тен мартини“, Математички анали, Втора серија, 170 (1): 303–342, arXiv:math/0503363, doi:10.4007/annals.2009.170.303, MR 2521117.
  • Житомирскаја, Светлана; Ласт, Јорам (1999), „Субординација на правото на моќност и сингуларниот спектар. I. Полулинија оператори“, Акта математика, 183 (2): 171–189, doi:10.1007/BF02392827, MR 1738043.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди