Местото Аберкромби, Единбург
Гробот на Сара Сидонс Меир, црквата Свети Катберт, Единбург

Дама Сара Елизабет Сидонс Мајр DBE (23 септември 1846 - 13 февруари 1941 година) била шкотски борец за образование на жените и право на глас на жените . Била активна во Единбуршката асоцијација за универзитетско образование на жените и женското дебатно друштво во Единбург, кое го основала пред да наполни 20 години. [1]

ЖивототУреди

Родена во добро ситуирано семејство во Единбург, Сара била ќерка на мајорот Артур Меир од 62-от полк и Елизабет Хариот Меир ( родено Сидонс). Таа била внука на актерот Хенри Сидонс и правнука на актерката Сара Сидонс . [1] Семејството живеело на местото Аберкромби 29 во Вториот нов град во Единбург. [2]

Кога Мер имала 19 години, таа го основала Друштвото за есеи во Единбург, набрзо преименувано во Друштво за дебати во Единбург. [3] Таа станала нејзин претседател 70 години. Друштвото се состанало во пространата семејна куќа Маир во Њу Таун и им понудила на жените од Единбург со одредено потекло шанса да разговараат за социјални прашања, додека учат вештини за јавно говорење и дебати. Тие го објавиле Обидот, преименуван во Ladies' Edinburgh Magazine во 1876 година, што ги поврзува со читателите низ целата земја. Го уредувале Мер и Хелен Рид . [4] Шарлот Мери Јонг придонела, а Мер во него ја прегледала збирката есеи на Џозефин Батлер „Женска работа и женска култура“ .

Друштвото и неговото седиште во трпезаријата Маир биле во фокусот на многу напори за промовирање на правата и образованието на жените, предводени од жени од професионални, обично просперитетни семејства. Луиза и Флора Стивенсон биле рани членови, како и Луиза Лумсден, основач на училиштето Сент Леонардс во Сент Ендрјус и Шарлот Кармајкл, мајка на Мари Стопс .

Општеството во интервали дебатирало за прашањето за правото на глас на жените, [4] со Маир како доживотен поддржувач на гласовите за жените. Во 1866 и 1872 година, Сара Меир открила дека таа и нејзините соборци се во малцинство, но од 1884 година наваму, предлозите во корист на правото на глас на жените биле спроведени од зголеменото мнозинство. Мер припаѓала на Националното здружение за право на глас на Единбург, кое било основано во 1867 година како прво шкотско друштво кое се борело за гласови за жените и испраќало говорници на настани низ цела Шкотска, вклучувајќи ја и д-р Елси Инглис, нејзин почесен секретар од 1906 година. Мајр подоцна станала негов претседател, [3] а потоа и претседател на Шкотската федерација на општества за право на глас на жените. Таа честопати успевала да посредува меѓу групи со различни пристапи во кампањата за гласање. Откако жените над 30 години добиле право на право во 1918 година, таа го водела Здружението за право на глас во нова фаза како Друштво за еднакво граѓанство.

Сара Меир била важна членка на Единбургската женска едукативна асоцијација во 1867 година, [4] присутна на основачкиот состанок, но не се сметала за основач, веројатно затоа што била немажена и прилично млада. Таа и Мери Круделиус биле подготвени да направат чекор по чекор кон нивната цел за еднаков пристап до универзитетско образование за двата пола, при што Мајр верувала дека практичниот пристап ќе доведе до вистински резултати. Сепак, тие на крајот сакале повеќе од посебен систем за жените, колку и да е добро учењето.

Во 1876 година пристигнал напор да се подобри женското предуниверзитетско образование. Биле понудени часови во салата Сент Џорџ за да им се помогне да влезат на универзитет, со курсеви за допишување за оние кои не можеле да присуствуваат. Во 1886 година таа била вклучена со Мери Расел Вокер и други во формирањето на колеџот за обука Сент Џорџ, по што следи средното училиште за девојчиња Сент Џорџ во 1888 година. Колеџот за обука била првата шкотска институција која обучува жени кои предаваат во средните училишта, а гимназијата прва шкотска дневно училиште за девојчиња што ги учи до универзитетско ниво. Девојките од Свети Џорџ биле меѓу првите дипломирани жени на Универзитетот во Единбург . Мери Расел Вокер се вратила од Лондон во 1885 година, квалификувана да го води колеџот, а подоцна и училиштето. [5]

За време на Првата светска војна, асоцијацијата на Мер со Елси Инглис, започната како колеги суфражетки продолжи додека таа била претседател на Болничкиот комитет на шкотските женски болници за странска служба, чие финансирање биле собрани од контакти во Единбург и пошироко. Мер, исто така, дејствувала како благајник на проектот на Здружението Единбург за универзитетско образование на жените во Масон Хол, и претседавала со комитетите на болницата за жени и деца Брантсфилд и породилната болница Елси Инглис Меморијал . [4] Таа, исто така, најде време да докаже дека жената може да има вештина и во стрелаштво и во шах, и му припаѓа на Женскиот шаховски клуб.

НаградиУреди

Работата на Мајр за образование на жените доведе до почесен LLD од Универзитетот во Единбург во 1920 година [6] и DBE во 1931 година. [1]

СеќавањеУреди

Смртта на Мер во домот на нејзината внука во Бакингемшир била проследена со погребна служба во катедралата Света Марија, Единбург. Некролог во „Шкотланѓанецот“ ја нарекол „жена пионер“ и „почитувана и значајна дама од Единбург, која помогнала да се запише историјата во своето време“. Таа е запаметена и на споменикот на нејзиното татковско семејство во црквата Сент Катберт, Единбург, и како медицинска сестра на нејзиното семејство, што е забележано на каменот. [7] Гробот лежи на северниот ѕид од северниот дел, потпирајќи се на соседниот црковен двор кај Свети Џонс.

Исто така видиУреди

  • Список на суфражисти и суфражети

НаводиУреди

 

ИзвориУреди

  • Елизабет Крафорд, Движењето за право на глас на жените: Референтен водич 1866–1928 (Роутлеџ 1999), ISBN 184142031X [8]

Надворешни врскиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Dame Sarah Mair“. The Times. 24 February 1941. стр. 7. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „times“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „times“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Edinburgh Post Office directory 1846.
  3. 3,0 3,1 Innes, S (2004). „the Edinburgh Women Citizens' Association“. Women's History Review. 13 (4): 621–647. doi:10.1080/09612020400200414. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „innes“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Ewan, Elizabeth L.; Innes, Sue; Reynolds, Sian; Pipes, Rose (2006-03-08). The Biographical Dictionary of Scottish Women (англиски). Edinburgh University Press. ISBN 9780748626601. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име mary.
  6. Kipling, Rudyard (1990). The Letters of Rudyard Kipling: 1920-30 (англиски). University of Iowa Press. стр. [1]. ISBN 9780877458982. Посетено на 7 July 2017.
  7. „Sarah (Dame) Elizabeth Siddons Mair“. Find a Grave.
  8. „The women's suffrage movement : A reference guide 1866-1928 / Elizabeth Crawford. - British Library“.