Санкање на Зимските олимписки игри 2010 - поединечно за мажи

Санкање на
Зимските олимписки игри 2010
Luge pictogram.svg
Поединечно   мажи   жени
Двојки   мажи    
Квалификации


Поединечните натпревари во санкање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 13 и 14 февруари во Вислер.

Сите натпревари се одржаа во Вислер. На 13 февруари, со почеток во 17:00 и 21:00 по локално време се одржаа првите две трки, а третата и четвртата се одржаа следниот ден со почеток во 13:00 и 17:00.

Златниот медал го освои Германецот Феликс Лох.

Смртта на Нодар КумариташвилиУреди

На 12 февруари, на првиот тренинг, трагично загина грузискиот санкач Нодар Кумариташвили, кој со брзина од 143,3 км/ч изгуби контрола над санката и удри во челичен столб.[1]

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Феликс Лох   Давид Мелер   Армин Цегелер

НаводиУреди

  1. ZINSER, LYNN (12 февруари 2010). "Luge Athlete Killed in Training Crash at Olympics". New York Times. Посетено на 12 февруари 2010.

Надворешни врскиУреди