Санкање на Зимските олимписки игри 2010 - двојки

Санкање на
Зимските олимписки игри 2010
Luge pictogram.svg
Поединечно   мажи   жени
Двојки   мажи    
Квалификации


Натпреварите во двојки во санкање на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 17 февруари на патеката во Вислер. Со почеток во 17:00 по локално време (UTC-8) се одржа првата трка, а во 19:30 втората.

Златото го освоија Андреас и Волфганг Лингер од Австрија.

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Андреас Лингер

  Волфганг Лингер

  Андрис Сикс

  Јурис Сикс

  Патрик Лајтнер

  Александар Реш

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди