Санкање на Зимските олимписки игри 2010 - поединечно за жени

Санкање на
Зимските олимписки игри 2010
Luge pictogram.svg
Поединечно   мажи   жени
Двојки   мажи    
Квалификации


Поединечните натпревари во санкање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 15 и 16 февруари.

Сите натпревари се одржаа во Вислер. На 13 февруари, со почеток во 17:00 и 20:30 по локално време се одржаа првите две трки, а третата и четвртата се одржаа следниот ден со почеток во 13:00 и 16:30.

Златниот медал го освои Германката Татјана Хифнер.

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Татјана Хифнер   Нина Рајтмаер   Натали Гајзенбергер

Надворешни врскиУреди