Сами Шаќири (албански: Sami Shaqiri; Матејче, Кумановско, 20 март 1952 е поранешен член на ОНА.

Сами Шаќири
Sami Shaqiri
ПрекариДиректор
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Во текот на воениот конфликт во Македонија бил командант на ОНА во 112 регионална бригада (Тетовско). Претходно работел како директор на Штабот за цивилна заштита во Матејче, за подоцна да се стави целосно во функција на ОНА како командант на селото[1].

На 24 јули 2001 година бил ставен на македонската црна список на граѓани[2].

НаводиУреди

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 86
  2. „македонска црна листа“. Архивирано од изворникот на 2011-08-22. Посетено на 2010-12-25.