Саве Серафимовски

Саве Серафимовски ( 1908 во Старо Село (Тетовско)1944 во Тетовско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис уреди

Потекнувал од планинско пасивно село. Завршил основно училиште, па се занимавал со земјоделство. Подоцна cтaнaл рудар во Радуша. Бил активен соработник на Шарпланинскиот партизански одред, од летото 1943 година. Организирал собирање на храна и други материјали за одредот. Бугарскиот фашистички окупатор бил бесен, што на Шар Планина никнал нов партизански одред. Поради тоа извршил масовно затворање на активисти од тетовските села. Во таа априлска рација го затвориле ѝ него. Веднаш потоа го стрелале заедно со други родољубци од селото.[1]

Поврзано уреди

Стрелани во втората провала (април, 1944 година) од страна на бугарската полиција биле ѝ:

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 128. На |first= му недостасува |last= (help)