Р.Ц. Бјуфорд (англиски: R. C. Buford) — американски кошаркарски менаџер, главен менаџер на НБА гигантот Сан Антонио Спарс, од 2002, кога бил унапреден од претседателот на тимот, кој сѐ уште е тренер на „Спарси“. Претходно, тој бил заменик менаџер од 1999 година, а претходно бил „извидник“ од 1994, кога прво се приклучил на тимот. Тој бил и кошаркарски тренер во американските колеџи НЦАА, а претходно и играч на Државниот универзитет во Оклахома и Тексас[1]. Под негово водство, Сан Антонио освоија титули во 2003, 2005 и 2007.

Наводи

уреди
  1. „The Buford Way: Spurs' architect stays in shadows - USATODAY.com“. usatoday30.usatoday.com. Посетено на June 10, 2019.