Рук’р

(Пренасочено од Рукар)

Рук’р (романски: Rucăr) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 6.207 жители.

Рук’р
општина
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно6.207
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

НаводиУреди