Арџеш (округ)

округ во Романија


Арџеш (романски: Judeţul Argeş) — округ во Романија, сместен во средишниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Питешт, а значајни градови се и Курта де Арџеш и К’мпулунг.

Округ Арџеш
Argeş
Грб
Местоположба на округот Арџеш во Романија
 
Покраина Мунтенија
Седиште Питешт
Население 652.625 (2002)
Површина 6.862 km2
Густина на населеност 95/km2
ISO 3166-2 шифра RO-AG
Мрежно место www.cjarges.ro

Географија

уреди

Местоположба

уреди
 
Предел од јужниот дел на Арџеш

Округот Арџеш е копнен округ во Романија. Окружен е:

Релјеф

уреди

Округот се наоѓа во Влашка, поточно во нејзината јужна покраина Мунтенија. Низ округот тече реката Арџеш, по која округот го добил и името. Северниот дел на Арџеш има планински карактер, каде се простираат Карпатите, во средишниот дел се простираат шуми, кои ко јужниот дел постепено преминуваат во Влашката Низина.

Демографија

уреди

Арџеш спаѓа во групата окрузи во Романија, во кои претежно живее романско население. Според пописот во Романија во 2002 година, етничкиот состав во округот го сочинуваат:

Бројот на населението во округот по временски периоди е претставен во следната табела:

Година Население[2]
1948 448.964
1956 483.741
1966 529.833
1977 631.918
1992 681.206
2002 652.625

Стопанство

уреди

Округот Арџеш е едн од најразвиените индустриски региони во Романија. Во него има рафинерија за нафта, а во Миовени, односно К’мпулунг се наоѓаат седиштата на автомибилските производители „Дачија“, односно АРО.

Од индустриските гранки, најразвиени се:

Нафтата се исцрпува во средишниот и во јужниот дел на округот. Во округот има и рудници на јаглен, а во близина на Миовени се наоѓа центар за јадрено истражување и производство на јадрено гориво за потребите на атомската централа во близина на Чернавода. По течението на реката Арџеш распоредени голем број на хидроцентрали, од кои најзначајна е хидроцентрљлата Видрару, со соодветната брана.

Ридестите предели во округот се погодни за одгледување на овошје, а во овие предели се произведува и вино, а јужниот дел е погоден за одгледување на жито.

Туризам

уреди

Глаавни туристички одредишта во округот се:

Административна поделба

уреди

Округот е поделен на 3 општини, 4 градови и 95 општини.

Наводи

уреди
  1. Државен завод за статистика, "Populaţia după etnie" Архивирано на 16 август 2009 г.
  2. Државен завод за статистика, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Архивирано на 22 септември 2006 г.

Надворешни врски

уреди