Ротенбургсорт

Ротенбургсорт е кварт во округот Хамбург-Мите на Слободниот и ханзеатски град Хамбург во северна Германија.

Ротенбургсорт
Кварт во Хамбург
Станбени згради на улицата Vierländer Damm.
Станбени згради на улицата Vierländer Damm.
Ротенбургсорт is located in Германија
Ротенбургсорт
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Основни податоци
Површина 7 км2
Население  8.660  (31 декември 2006)[1]
 - Густина 1.237 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Ротенбургсорт во Хамбург
Карта
Координати 53°32′6″N 10°2′26″E / 53.53500° N; 10.04056° E / 53.53500; 10.04056Координати: 53°32′6″N 10°2′26″E / 53.53500° N; 10.04056° E / 53.53500; 10.04056

ГеографијаУреди

Квартот се наоѓа во југоисточниот централен дел на Хамбург. Се граничи со квартовите Билброк, Хамерброк, Хам-Зид, Хафен Сити, Федел и Вилхелмсбург во округот Хамбург-Мите; Морфлет, Шпаденланд и Татенберг во округот Бергедорф.

ДемографијаУреди

Во 2006, населението во квартот Ротенбургсорт било 8.660, од кое 15,8% биле деца под 18 години, а 16,7% имале 65 години или повеќе. Странци биле 27,5% од населението. 552 лица биле регистрирани како невработени. Густината на населеност била 1.165 жители на км2.[1]

Во 1999, постоеле 4.324 домаќинства од кои 20,6% имале деца под 18 години, кои живеел со нив, а 48,3% од сите домаќинства биле составени само од еден член. Просечната големина на домаќинството била 2,05.[2]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)

Надворешни врскиУреди