Федел е кварт (Stadtteil) во округот Хамбург-Мите на Слободниот и ханзеатски град Хамбург на истоимениот остров во реката Елба, во северна Германија.

Федел
Кварт
Карта со локација на Федел покажувајќи го во рамките на Хамбург
Карта со локација на Федел покажувајќи го во рамките на Хамбург
Федел
Локацијата на Федел покажана во рамките на Германија
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Germany Hamburg" nor "Шаблон:Location map Germany Hamburg" existsЛокацијата на Федел покажана во рамките на Хамбург
Координати: 53°31′N 10°2′E / 53.517° N; 10.033° E / 53.517; 10.033Координати: 53°31′N 10°2′E / 53.517° N; 10.033° E / 53.517; 10.033
ДржаваГерманија
Град-државаХамбург
ОкругХамбург-Мите
Површина
 • Вкупна4 км2 (2 ми2)
Население (2006-12-31)[1]
 • Вкупно4.944
 • Густина1.136/км2 (2,940/ми2)
Повик. бр.040
Рег. таб.HH

ГеографијаУреди

Федел има површина од 4,4 км2.[1]

ДемографијаУреди

Во 2006, во квартот Федел живееле 4.944 луѓе. Густината на населеност била 1.136 луѓе на км2. 22% биле деца под 18 години, а 7,5% имале 65 години или повеќе. 51,1% од населението биле странци. 407 луѓе биле регистрирани како невработени.[1]

Во 1999, постоеле 2.106 домаќинства, од кои 30,5% имале деца под 18 години, кои живеел со нив, а 40,9% од сите домаќинства имале само еден член. Просечната големина на домаќинства била 2,25.[2]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)

Надворешни врскиУреди