Розета (маглина)

NGC 2237оддавна маглина во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Розета (маглина)

{{{опис}}}

Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 30 м 54,6 с
Деклинација + 5° 2' 52"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 80' x 50'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1871
Други ознаки w part of Rosette nebula

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2237 се споменува и како w part of Rosette nebula.

ОткривањеУреди

Телото е откриено во 1871 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2237 е од видот EN.[1] NGC 2237 има привидни димензии од 80' х 50'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 30 м 54,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 5° 2' 52".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2237 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 227; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 154. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 923.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врскиУреди