Роберт Браунинг

Роберт Браунинг англиски: Robert Browning (7 мај 1812, Лондон, Англија - 12 декември 1889, Венеција, Италија) — англиски поет[1].

Роберт Браунинг
Robert Browning by Herbert Rose Barraud c1888.jpg
Роберт Браунинг ц. 1888
Роден/а7 мај 1812
Кембервел, Лондон, Англија
Починат/а12 декември 1889(1889-12-12) (возр. 77)
Венеција, Италија
Занимањепоет
Значајни делаПрстенот и книгата, Мажи и жени
Потпис

ДелаУреди

Неговите дела вклучуваат драми како: „Пипа Паси“ (1841) и долги поеми, вклучувајќи го и „Сордело“ (1840)[2]. Додека бил женет (1846-61) со Елизабет Барет Браунинг[3], во Италија, го напишал делото „Мажи и жени“ (1855), кое содржи драматична лирика како „Љубов меѓу руини“ и монолози како што се „Фра Липо Липи“ и „Извинувањето на епископот“, „Драматична личност“ (1864), како и „Рабинот бен Езра“ и „Калибаци над Сетебоси“, на крај му донеле голема популарност. Неговата книга „Прстенот и книгата“ (1896-69)[4] е заснована на судски процес за убиство во Рим.

Влијание и стил на пишувањеУреди

Браунинг влијаел на многу модерни поети преку својот драматичен монолог[5] (со посебно внимание на поединечната психологија) и преку своето успешно пишување за различни теми од модерниот живот со јазик, кој за современците често бил тежок за разбирање.

НаводиУреди

  1. Robert Browning, British poet
  2. Robert Browning Biography
  3. Poetry Foundation
  4. The Ring and the Book
  5. Dramatic monologue

Надворешни врскиУреди