Рикард Рубио Вивес (роден на 21 октомври 1990, во Ел Масноу, Барселона), попознат како Рики Рубио, е шпански кошаркар, плејмејкер на Финикс Санс и на шпанската кошаркарска репрезентација.

Рики Рубио


Лични информации
Роден на 21 октомври 1990(1990-10-21)(33 г.)
Роден во Ел Масноу, Шпанија
Националност Шпанија Шпанија
Висина 1,93 м
Тежина 86 кг
Позиција плејмејкер
Информации за кариерата
Драфт 2009 / Рунда: 1 / Пик: 5
Избран од:
Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс
Проф. кариера 2005–
Моментален клуб
Клуб Финикс Финикс Санс
Број 11
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2005–2009
2009–2011
2011–2017
2017–2019
2019–
Ховентут Бадалона Ховентут Бадалона
Барселона Барселона
Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс
Јута Јута Џез
Финикс Финикс Санс
Репрезентација
2008- Шпанија Шпанија

Рубио станал најмладиот играч што заиграл во шпанската АЦБ лига, дебитирајќи за екипата на Ховентут Бадалона на 15 октомври 2005 година, на возраст од само 14 години.[1][2] Своето деби во Евролигата го направил на 24 октомври 2006 година, на 16-годишна возраст, со што станал првиот играч роден во 90-тите години, кој играл во натпревар од Евролигата.[3] На 25 јуни 2009 година, тој бил драфтуван како петти пик во првата рунда на НБА Драфтот 2009 од страна на Минесота Тимбервулфс,[4] што го прави првиот играч роден во 90-тите години кој бил драфтуван во НБА. На 31 август 2009 година, Ховентут ги разменил правата над Рубио со Барселона,[5] и тој следниот ден потпишал шестгодишен договор со Барселона.[6] Во 2011 година, Рубио им се приклучил на Минесота Тимбервулфс,[7] и поминал шест сезони во клубот пред да биде разменет во Јута Џез во јуни 2017. Во јули 2019, тој бил разменет во Финикс Санс.

За шпанската репрезентација Рубио дебитирал во 2008 година, а со неа бил победник на две Европски првенства во 2009 и 2011, како и на Светското првенство 2019 на кое бил избран и за МВП.

Тиутли

уреди

Клупски

уреди

Репрезентативни

уреди

Поединечни

уреди

Наводи

уреди
  1. „Ricky Rubio establece un nuevo récord al debutar en la ACB con catorce años“. Libertad Digital (шпански). Архивирано од изворникот на March 12, 2007. Посетено на August 14, 2006.
  2. Burns, Marty (August 8, 2008). „NBA types will have their eyes on Spanish phenom Rubio at Olympics“. Sports Illustrated. Архивирано од изворникот на 2012-10-26.
  3. „Report - Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL“. www.euroleague.net.
  4. NBA.com, Wolves Select Ricky Rubio at No. 5, accessed July 20, 2009.
  5. Bucher, Ric & Sheridan, Chris (August 31, 2009). „Sources: Wolves can't work buyout“. ESPN. Посетено на September 1, 2009.
  6. „REGAL FCB scores teen sensation Rubio“. Euroleague. September 1, 2009. Посетено на September 1, 2009.
  7. Wojnarowski, Adrian (June 1, 2011). „Sources: Rubio, T'wolves reach deal“. Yahoo! Sports.

Надворешни врски

уреди