Решен (албански: Rrëshen) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 8.256. Се наоѓа во северниот дел на државата во округот Мирдита.

Решен
град-општина
Решен is located in Албанија
Решен
Решен
Координати: 41°46′N 19°53′E / 41.767° СГШ; 19.883° ИГД / 41.767; 19.883Координати: 41°46′N 19°53′E / 41.767° СГШ; 19.883° ИГД / 41.767; 19.883
Држава Албанија
ОбластЛеска
ОкругМирдита
Надм. вис.&1000000000000009000000090 м
Население (2001)
 • Вкупно15,234
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Регистарски табличкиMR

Надворешни врски уреди