Република Риф (Тарифит: Тагдуда н Ариф, арап. جمهورية الريف Jumhūriyya ar-Rīf ) била конфедеративна република во Риф, Мароко, која постоела помеѓу 1921 и 1926 година. Била создадена во Септември 1921 година, кога коалицијата на Рифијани предводена од Абд ел-Крим се побунила во војната во Риф против Шпанскиот протекторат во Мароко под династијата Алауити. Французите би интервенирале на страната на Шпанија во подоцнежните фази на конфликтот. Републиката била првата независна република-национална држава во историјата на Африка. Долготрајната борба за независност убила многу Рифијци и Шпанско-Француски војници и била сведок на употребата на хемиско оружје од страна на шпанската армија-нивно прво широко распространето распоредување од крајот на Првата светска војна. Евентуалната Шпанско-Француска победа се должела на технолошките и човечка сила што ги уживале колонизаторите, и покрај нивниот недостаток на морал и кохерентност. По крајот на војната, Републиката на крајот била распуштена во 1926 година[1][2][3]

Дел од темата Мароко

Историја на Мароко

Рана историја
Тингитанска Мавританија
Исламизација
Француски Мароко
Независност
Мароко

Портал:Мароко

Историја

уреди

Мароко

уреди

Француската и Шпанската империја го колонизирала Мароко, а во 1912 година Договорот помеѓу Франција и Шпанија во врска со Мароко воспоставила Шпански и Француски протекторати таму.

Општиот пристап на Франција кон управувањето со протекторатот на Мароко била политика на индиректно владеење, каде што тие ги кооптирале постоечките системи на управување за да го контролирале протекторатот.[4] Поточно, мароканската елита и султаните на Мароко биле оставени под контрола додека биле под силно влијание на француската влада.[4]

Францускиот и Шпанскиот колонијализам во Мароко бил дискриминаторски кон домородните Рифи и Сахрави и бил многу штетен за мароканската економија. Мароканците биле третирани како граѓани од втор ред и биле дискриминирани во сите аспекти на колонијалниот живот.[5]

Инфраструктурата била дискриминаторска во колонијално Мароко. Француската колонијална влада изградила 36,5 километри канализација во новите населби создадени за да се сместиле новите француски доселеници, додека само 4,3 километри канализација биле изградени во домородните марокански заедници.[5] Дополнително, земјиштето во Мароко било далеку поскапо за Мароканците отколку за француските доселеници. На пример, додека просечниот Мароканец имал парцела 50 пати помала од нивните француски доселеници, Мароканците биле принудени да плаќаат 24% повеќе по хектар.[5] На Мароканците дополнително им било забрането да купуваат земја од Француски доселеници.[5]

Економијата на колонијалниот Мароко била дизајнирана да им користи на француските бизниси на штета на мароканските работници. Мароко бил принуден да ја увезел целата своја стока од Франција и покрај повисоките трошоци.[5] Дополнително, подобрувањата на земјоделството и системите за наводнување во Мароко биле исклучиво од корист на колонијалните земјоделци, додека мароканските фарми ги оставиле во технолошка неповолна положба.[5] Се проценило дека Француската колонијална политика резултирала со 95% од трговскиот дефицит на Мароко до 1950 година[5]

Револуционерни војни за независност

уреди

Заински војни

уреди

Помеѓу годините од 1914 до 1921 година, Заинската конфедерација, првенствено од регионот на планините Атлас во Мароко, организирала вооружен отпор против Француската и Шпанската колонијална контрола. Избувнувањето на Првата светска војна ги спречила Французите целосно да се посветат на конфликтот, а со тоа Француските и Шпанските сили претрпеле големи загуби.[6] На пример, во битката кај Ел Хери во 1914 година, загинале 600 француски војници.[6] Борбите првенствено се карактеризирале со герилска војна. Силите на Зајанес дополнително добиле воена и економска поддршка од Централните сили.[6]

Риф војна

уреди

Следејќи ги нејзините интереси и признавањето на неговото влијание во северно Мароко преку Антантата Кордијале од 1904 година, Конференцијата на Алгесирас од 1906 година и Картагенскиот пакт од 1907 година, Шпанија од времето на реставрацијата го окупирала Рас Кебдана, град во близина на реката Мулуја во март 1907 година[7][8] и ги започнале кампањите Мелилан и Керт против Рифиските племиња помеѓу 1909 и 1912 година[9][10] Во јуни 1911 година, Шпанските трупи ги окупирале Лараче и Ксар ел-Кебир.[11]

Мароканскиот претседател за независност Абд ел-Крим (1882–1963) организирал вооружена револуција, војната Риф, против Шпанската и Француската колонијална контрола на Мароко. Шпанците се соочиле со немири и натаму од 1890-тите, но во 1921 година шпанските колонијални трупи биле масакрирани во битката кај Годишната. Абд ел-Крим основал независна Република, Република Риф, која функционирала до 1927 година, но имала меѓународно признавање во 1920 година од централните сили од Првата светска војна-Германската империја, Австроунгарија, Отоманската империја и Советскиот Сојуз. Вооружените сили на Република Риф дополнително добиле воена и економска поддршка од нив.

Франција и Шпанија не ја признале Републиката и соработувале за да ја уништат. Тие испратиле 200.000 војници, принудувајќи го Абд ел-Крим да се предал во 1926 година. До 1947 година бил прогонет во Пацификот. Мароко станал тивок и во 1936 година станал база од која Франциско Франко го започнал фашистичкиот пуч од јули 1936 година.[12]

Во 1921 година, локалните Рифијци, под водство на Абд ел-Крим, ја уништиле Шпанската офанзива предводена од генералот Мануел Фернандес Силвестре во битката кај Годишното, и набргу потоа прогласиле создавање на независна република на 18 септември 1921 година.[13] Републиката била формално конституирана во 1923 година, со Абд ел-Крим како шеф на државата и Бен Хаџ Хатми како премиер.[14]

Абд ел-Крим им донел на Шпанците бројни порази, враќајќи ги во крајбрежните пунктови. Со тековната војна, тој испратил дипломатски претставници во Лондон и Париз, во крајно залуден обид да воспоставил легитимни дипломатски односи со другите европски сили.[се бара извор]

Кон крајот на 1925 година, Французите и Шпанците создале заедничка работна група од 500.000 луѓе, поддржани од тенкови и авиони.[15] По 1923 година, Шпанците користеле хемиско оружје увезено од Германија.[16] Републиката била распуштена од шпанските и француските окупаторски сили на 27 мај 1926 година, но многу герилци на Риф продолжиле да се борат до 1927 година.[17]

 
Абд-ел-Крим се качувал на возот Фез-Тангер во 1926 година на пат кон егзил на островот Реунион во Индискиот Океан.

Во април 1925 година, Абд ел-Крим ја прогласил независната Република во регионот Риф во шпанско Мароко.[18] Тој напредувал на југ во француски Мароко, победувајќи ги француските сили и заканувајќи се на главниот град Фес.[18] Генералниот резидент, Хуберт Лаути, бил заменет како воен командант од Филип Петен[19] на 3 септември 1925 година од воена до цивилна влада[20] Лаути добил многу мало признание за неговото достигнување во обезбедувањето на Мароко како колонија.[21] Стиг би бил подготвен да им дал автономија на луѓето од Риф, но војската го отфрлила.[19]

Абд ел-Крим му се предал на Филип Петен на 26 мај 1926 година и бил депортиран во Реунион во Индискиот Океан, каде што бил задржан до 1947 година.[22] Теодор Стиг рекол дека Абд ел Крим бил голем водач и национален и народен херој, но Абд Ел Крим сакал „ниту да биде возвишен, ниту понижен, туку со текот на времето заборавен“.[21]

Наводи

уреди
 1. Day, Richard B.; Gaido, Daniel (2011-11-25). Discovering Imperialism: Social Democracy to World War I (англиски). BRILL. стр. 549. ISBN 978-9004201569. Посетено на 14 September 2016.
 2. Wyrtzen, Jonathan (2016-02-19). Making Morocco: Colonial Intervention and the Politics of Identity (англиски). Cornell University Press. стр. 183. ISBN 9781501704246. Посетено на 14 September 2016.
 3. Hall, John G.; Publishing, Chelsea House (2002). North Africa (англиски). Infobase Publishing. стр. 62. ISBN 9780791057469. Посетено на 14 September 2016.
 4. 4,0 4,1 „Morocco - Decline of traditional government (1830–1912) | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2023-05-08.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 Bennis, Samir (1 March 2023). „What Moroccan Schools Do Not Teach About the Toxic Legacy of France's Protectorate“. moroccoworldnews.com (англиски). Посетено на 2023-05-08.
 6. 6,0 6,1 6,2 „Francia 3 (1975)“. francia.digitale-sammlungen.de. Посетено на 2023-05-08.
 7. Saro Gandarillas 1993.
 8. „Périple autour des îles Jaâfarines“. Le 360 Français (француски). Посетено на 2023-02-21.
 9. León Rojas 2018.
 10. Ramos Oliver (2013).
 11. Clark 2013.
 12. Alexander Mikaberidze (2011). Conflict and Conquest in the Islamic World: A Historical Encyclopedia. ABC-CLIO. стр. 15. ISBN 978-1598843361.
 13. David S. Woolman, Rebels in the Rif: Abd El Krim and the Rif Rebellion (Stanford University Press, 1968), p. 96
 14. „Morocco - The Spanish Zone“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 2020-08-11.
 15. Slavin, David H. (Jan 1991), „The French Left and the Rif War, 1924–25: Racism and the Limits of Internationalism“, Journal of Contemporary History, 26 (1): 5–32, doi:10.1177/002200949102600101, JSTOR 260628
 16. Rudibert Kunz: "Con ayuda del más dañino de todos los gases" – Der Gaskrieg gegen die Rif-Kabylen in Spanisch-Marokko in Irmtrud Wojak/Susanne Meinl (eds.): Völkermord und Kriegsverbrechen in der ersten Hälfte des 20. Jahrhunderts, Frankfurt/Main 2004, pp. 153–191 (here: 169–185).
 17. „Abd el-Krim – Adb el-Krim during the Rif War“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 2020-08-11.
 18. 18,0 18,1 Lepage 2008.
 19. 19,0 19,1 Griffiths 2011.
 20. Jolly 1977.
 21. 21,0 21,1 Woolman 1968.
 22. Ansprenger 1989.