Дама е почесна титула и женствена форма на обраќање во чест на славата во многу христијански витешки редови, како и британскиот систем на почести и оние на неколку други земји на Комонвелтот, како Австралија и Нов Зеланд, при што машкиот облик на обраќање е господин . Тоа е женски еквивалент за витез, што традиционално им се дава на мажите.[1] Дама е исто така стил што го користат баронетките сами по себе .

Жена назначена во редовите на Дама Командант или Дама Гранд Крст од Орденот на Свети Јован,[2] Коњанички Орден на Светиот Гроб,[3] Најчесен Орден на Бања, Најистакнат Орден на Свети Михаил и Свети Ѓорѓи, Кралскиот Викторијански Орден или Најдобриот Поредок на Британската Империја станува дама.[4] Бидејќи не постои женски еквивалент на Витешкиот ерген, жените секогаш се назначени за редот на витештвото.[5] Жените кои се назначени во Најблагородниот Ред на Жартиера или Најстариот и Најблагородниот Ред на Трн добиваат титула леди наместо дама.[6]

Историја уреди

Орденот на Хермелин, основан од Јован V, војводата од Бретања во 1381 година, бил првиот ред на витештвото што прифатил жени; сепак, женските витези постоеле со векови на многу места во светот пред ова.[7] Како и нивните машки колеги, тие се одликувале со летање на обоени транспаренти и вообичаено носеле грб.

Една жена која учествувала на турнири била Јованка Агнес Хотот (родена во 1378 година), но таа не била единствената.[8][9] Дополнително, жените усвоиле одредени форми на регалија кои се тесно поврзани со статусот на витез.[10]

За разлика од машките витези, било практично незамисливо да се видат жени кои учествуваат во средновековни битки или командуваат со баталјони на војници, но има и исклучоци. Јованка Орлеанка е најпознатата. Некои носеле оклоп, други командувале со трупи, а други биле припадници на службен ред на витештво. Една жена што носела целосен оклоп во битката била војвотката Гаита од Ломбардија (исто така наречена Сикелгаита), која јавала покрај нејзиниот сопруг, платеникот Роберт Гискард .[10] Таа била витез сама по себе.[11] Друга била Петронила де Грандсмнил, грофица на Лестер; носејќи меч и штит, таа ги бранела своите земји од Хенри Втори. Таа и нејзиниот сопруг учествувале во бунтот во 1173 година против кралот Хенри Втори. Сепак, ова не значи дека тие биле официјално витези како што биле мажите.

Порано, на сопругата на секој витез и била доделена титулата „Дама“ пред нејзиното име, но оваа употреба била заменета со „Леди“ во текот на 17 век.

Титулата Дама како официјален еквивалент на витез била воведена во 1917 година со воведувањето на Орденот на Британската Империја, а потоа се проширила на Кралскиот Викторијански Ред во 1936 година, Орденот на Свети Михаил и Свети Ѓорѓи и на крај Орденот на Бањата во 1971 година.[се бара извор]

Најмладата личност која била назначена за дама била Елен МекАртхур на возраст од 28 години. Најстарата била Гвен Ффрангкон-Дејвис на 100-годишна возраст[12] сè додека Оливија де Хавиленд не била назначена две недели пред нејзиниот 101 роденден.[13]

Неколкумина високи фигури, вклучително и глумиците Џералдин Мекеван и Ванеса Редгрејв, ја одбиле честа.

Префиксот се користи со дадено име или полно име на носителот, но никогаш само со презимето; ова ги следи истите обичаи за употреба како и титулата „Господин“.[14]

Белешки уреди

 1. „How to get a Knighthood or Damehood“ (англиски). Awards Intelligence. 2016. Архивирано од изворникот на 25 October 2018. Посетено на 25 October 2018. A knighthood, and the female equivalent, a damehood, is an award given by The Queen to an individual for a major, long-term, contribution in any activity, usually at a national or international level.
 2. Karmon, Yehuda (1987). Die Johanniter und Malteser: Ritter und Samariter : die Wandlungen des Ordens vom Heiligen Johannes (англиски). Callwey. стр. 193. ISBN 9783766708625.
 3. Napier, Gordon (24 October 2011). A to Z of the Knights Templar: A Guide to Their History and Legacy (англиски). History Press. стр. 193. ISBN 9780752473628.
 4. „Dame“. Debretts. n.d. Архивирано од изворникот на 10 February 2015. Посетено на 16 January 2015.
 5. „Knights Bachelor“. Debretts. n.d. Архивирано од изворникот на 16 March 2015. Посетено на 16 January 2015.
 6. „Ladies of the Garter and Ladies of the Thistle“. Debretts. n.d. Архивирано од изворникот на 15 March 2015. Посетено на 16 January 2015.
 7. Ackermann, G. A. (1855). Ordensbuch sämmtlicher in Europa blühender und erloschener Orden und Ehrenzeichen. Rudolph & Dieterici.
 8. F.S.W. (1886) Dame Heraldry. Boston, MA: D. Lothrop and Company.
 9. Starling, E. (1856). Noble Deeds of Woman. Phillips, Sampson.
 10. 10,0 10,1 De Marly, D. (1986). Working dress: a history of occupational clothing. Holmes & Meier.
 11. Kasparek, R. (2014). Knight of the Grail Code. WestBow Press.
 12. „Gwen Ffrangcon-Davies“. movies.yahoo.com. Архивирано од изворникот на April 3, 2015. Посетено на March 3, 2013.
 13. „Olivia de Havilland on Becoming the Oldest Person to Be Named a Dame: I'm 'Extremely Proud'. PEOPLE.com (англиски). 2017-06-17. Посетено на 2017-06-18.
 14. „Baronetess“. Debretts. n.d. Архивирано од изворникот на 4 February 2014. Посетено на 2 February 2014.

Надворешни врски уреди