Ребека Тарботон

Ребека Тарботон (англиски: Rebecca Tarbotton; 30 јули 197326 декември 2012) — канадска активистка за заштита на животната средина, човековите права и храната и извршен директор на Rainforest Action Network.[1][2]

Ребека Тарботон

Тарботон ја започнала својата еколошка кариера со истражување на домородните заедници на островот Бафин, на далечната северна канадска територија Нунавут. Потоа, Тарботон поминала осум години работејќи под Хелена Норберг-Хоџ во Меѓународното друштво за екологија и култура (ISEC).[3] Тарботон ги водела програмите на ISEC во Ладак, Индија, неколку години,[4] и подоцна работела во нивните канцеларии во ОК и САД промовирајќи локални алтернативи на економската глобализација. Таа ги нарекла нејзините години во ISEC како период „каде што се корените на мојот активизам“.[5]

Тарботон ја предводела Rainforest Action Network како извршен директор почнувајќи од 3 август 2010 година,[6] првата жена што ја зазела позицијата во 27-годишната историја на RAN. Пред да стане извршен директор, Тарботон ја водела глобалната финансиска кампања на RAN, водејќи кампања против некои од најмоќните приватни финансиски институции во нацијата за успешно да преговараат за создавање на изјава за банкарска политика ширум секторот позната како Јаглеродните начела.[7]

Тарботон била редовен панелист на меѓународни конференции и конференции за човекови права, била прикажана во големите меѓународни медиуми и објави бројни написи за нејзините области на експертиза. Таа била редовен соработник на „Хафингтон пост“[8] и други големи медиуми, и била соработник во Институтот Оукланд, член на комитетот „БанкТрак“, како и алумна на Институтот за лидерство Роквуд[9] и победник на Награда Дерек Купер за истражувачко/кампањско новинарство со седиште во Велика Британија.[10]

Таа почина од давење додека пливала за време на одмор во Мексико во 2012 година.[11] [12] [13]

Образование

уреди

Родена во Британска Колумбија, Тарботон добила диплома по географија на Универзитетот Мекгил и магистерски студии по Заедница и регионално планирање на Универзитетот во Британска Колумбија .

Наводи

уреди
 1. About Rebecca Tarbotton
 2. Yardley, William (2 January 2013). „Rebecca Tarbotton, Environmental Activist, Dies at 39“. The New York Times. Посетено на 3 January 2013.
 3. International Society for Ecology and Culture
 4. Inside Climate News, 'New RAN Executive Director Seeks to Pry Polluters away from Washington
 5. Globalization as a Driver of Environmental Decline на YouTube
 6. „Becky“. Rainforest Action Network. Архивирано од изворникот на 3 January 2013. Посетено на 2013-01-03.
 7. Web Wire, 'Leading Wall Street Banks Establish The Carbon Principles', 2008-02-04.
 8. Rebecca Tarbotton at The Huffington Post
 9. „Rockwood : Building powerful, interconnected, collaborative leadership“. Rockwoodleadership.org. Посетено на 2012-12-29.
 10. „The Guild of Food Writers - the professional association of food writers and broadcasters in the UK“. Gfw.co.uk. Архивирано од изворникот на 2014-04-13. Посетено на 2012-12-29.
 11. Gerhardt, Tina (30 December 2012). „In Praise of Environmentalist Rebecca Tarbotton“. The Progressive.
 12. „Rainforest Action Network's Rebecca Tarbotton, 39, Dies in Swimming Accident“. Common Dreams. Архивирано од изворникот на 2012-12-31. Посетено на 2012-12-29.
 13. Associated Press. „Calif. environmentalist Rebecca Tarbotton dies in swimming accident at Mexican beach“. Edmontonjournal.com. Посетено на 2012-12-29.[мртва врска]