Рајнер Шитлер

Рајнер Шмитлер (германски: Rainer Schüttler; 25 април 1976 во Корбах, Германија) е поранешен германски тенисер .

Рајнер Шитлер

Рајнер ШитлерРајнер Шитлер


Професионална кариера:

19952012
Држава  Германија
Живеалиште Алтштетен, Швајцарија
Датум на раѓање (1976-04-25)25. април 1976.)
Место на раѓање Корбах, Германија
Висина 1,80
Маса 70
Игра Десна рака
Зарабптка 7.407.508 $
Поединечно
Победи—порази: 327 – 337
Освоени турнири: 4
Изгубени финалиња: 8
Најдобар пласман: Бр. 5 (26 април 2004)

КариераУреди

Ја започна својата професионална кариера во 1995 година. Тој постигнал најголем успех во 2003 година кога играл во финалето на турнирот Гранд Слем на Австралискиот Опен Шмитлер, исто така, освоил сребрен медал на Олимписките игри во 2004 година, двојно освојувајќи медали во својата кариера, освојувајќи четири турнири во индивидуалниот и истото во натпреварот на парот. Тој го освои првото место на листата на АТП во април 2004 година, кога бил петти играч во светот.

Гранд слем финалеУреди

Индивидуални: 1 (0-1)Уреди

Исход Турнир Година Поставата Противник во финалето Резултат
Пораз Австралиско отворено првенство 2003 година Тврдо Андре Агаси 2: 6, 2: 6, 1: 6

АТП мајстори ФиналеУреди

Исход Година Турнир Противник Резултатот
Пораз 2004 година Монте Карло [Гилиермо Корија 2-6, 1-6, 3-6

Надворешни врскиУреди