Распространување на КОВИД-19 во Индија

Распространувањето на КОВИД-19 стигнало до Индија во јануари 2020 г., со првите регистрирани случаи во Керала.[2] Како одговор на заострувањето на ситуацијата, премиерот Нарендра Моди најавил карантин во целата земја на 24 март 2020 г., што влијаел на над 1,3 милијарди луѓе. Овој првичен карантин бил продолжен до 3 мај, бидејќи бројот на случаи продолжил да расте низ целата земја.[3] До средината на мај 2020 г., големите градови како Мумбај, Делхи, Ченај и Пуна сочинувале значителен дел од случаите.[4][5]

Распространување на КОВИД-19 во Индија
Случаи со КОВИД-19 на 100.000 луѓе по држава, заклучно со 18 мај 2021 г.
Карта на потврдени случаи
Карта на потврдени случаи
Карта на активни случаи
Карта на активни случаи
Карта на потврдени смртни случаи
Карта на смртните случаи поради распространувањето
ЗаболувањеКОВИД-19
Вирусен сојSARS-CoV-2
МестоИндија
Прв случајКерала[1]
10°31′39″N 76°12′52″E / 10.5276° СГШ; 76.2144° ИГД / 10.5276; 76.2144
Настапила30 јануари 2020 г.
ПотеклоВухан, Хубеи, Кина
Излечени42.604.881
Службен портал
mohfw.gov.in
mygov.in/covid-19

И покрај напорите да се контролира распространувањето, Индија доживеала тежок втор бран на пандемијата во пролетта 2021 г. Укинувањето на ограничувањата, сврзано со големите верски собири како што е Кумб Мела, довело до брз пораст на случаите. До крајот на април 2021 г., Индија била на второ место на светско ниво во однос на вкупните зарази, по САД.[6] Од 1 мај 2021 г., службените податоци објавиле над 3,2 милиони потврдени случаи на КОВИД-19 во Индија, со приближно 211.853 смртни случаи. Додека милиони се опоравиле од вирусот, земјата се соочила со значителни предизвици во управувањето со влијанието на распространувањето врз нејзиниот здравствен систем и населението.

Во раните фази на Распространувањето на КОВИД-19, Индија доживеала релативно побавна стапка на ширење во споредба со многу други земји. Службените податоци покажале дека до 19 март 2020 г., еден потврден случај во Индија вообичаено довел до зараза на 1,7 лица, што било пониско од стапките забележани во соседните земји како Кина, Италија и Иран. Оваа пониска стапка на ширење може да се припише на различни чинители, вклучувајќи ги климатските услови во Индија и спроведувањето навремени карантински мерки. За време на распространувањето, стручњаците изразиле загриженост дека вистинскиот број случаи на КОВИД-19 во Индија е значително поголем од пријавениот поради ограничената можност за испитување. Ова несовпаѓање помеѓу службените податоци и вистинскиот степен на зарази било забележано и за време на почетниот бран во пролетта 2020 г. и потешкиот втор бран во пролетта 2021 г. Недостигот на широко распространето испитување значело дека многу случаи веројатно останале неоткриени, што довело до потценување на вирусната распространетост и попречување на напорите за успешно контролирање на неговото распространување.

Наводи уреди

  1. „Kerala confirmed first novel coronavirus case in India“. India Today. 30 January 2020.
  2. „Kerala confirmed first novel coronavirus case in India“ (англиски). India Today. 2020-01-30. Архивирано од изворникот на 2020-01-30. Посетено на 2020-04-01. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. „India extends coronavirus lockdown until 3 May“ (англиски). BBC News. 2020-04-14. Архивирано од изворникот на 2020-04-14. Посетено на 2020-04-14. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  4. „Infections over 1 lakh, five cities with half the cases: India's coronavirus story so far“. The Week (англиски). 2020-05-19. Архивирано од изворникот на 2020-05-19. Посетено на 2021-05-01. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  5. „With very high COVID-19 testing, India's positivity rate fallen below 8%: MoHFW“. The Economic Times (англиски). 2020-10-18. Архивирано од изворникот на 2021-01-13. Посетено на 2021-05-01. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  6. Billy Perrigo (2021-04-14). „India Is Facing a Deadly Second Wave of COVID-19. Experts Say It's the Worst-Hit Country In the World“. Time (руски). Архивирано од изворникот на 2021-05-01. Посетено на 2021-05-01. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски уреди