Округот Призрен (албански: Komuna e Prizrenit, српски: Призренски округ е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Призрен и округот опфаќа четири општини.

Rajoni i Prizrenit
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава Косово
CедиштеПризрен
Површина
 • Вкупно1,397 км2 (0,539 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно331,670
 • Густина240/км2 (610/ми2)
Поштенски број20000
Рег. таб.04
Општини5
Населени места195

Општини

уреди

Округот ги опфаќа општините:

Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Призрен 177,781 284 626.0 74
Сува Река 59,722 306 178.5 42
Малишево 54,613 361 165.4 43
Драгаш 33,997 435 78.2 35
Мамуша 5,507 11 500.6
Округ Призрен 331,670 1,397 237.4 195

Етнички групи

уреди
Number %
Вкупно 331,670 100
Албанци 279,909 84.4
Бошњаци 21,027 6.3
Турци 14,425 4.3
Горанци 9,612 2.9
Роми 5,048 1.5
Срби 246 0.07
останато 1,353 0.4

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди