Преслап (Смиланци)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Преслап или Чуј Петелархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Смиланци. Наоѓалиштето претставува средновековна населба. На 3 км јужно од селото се среќаваат остатоци од населбинска керамика и грамади од кршен камен.[1]

Преслап
археолошко наоѓалиште
Преслап is located in Македонија
Преслап
Местоположба на Преслап во Македонија
Местоположба 41°41′48″N 22°36′19″E / 41.69667° N; 22.60528° E / 41.69667; 22.60528Координати: 41°41′48″N 22°36′19″E / 41.69667° N; 22.60528° E / 41.69667; 22.60528
Основни податоци
Место Смиланци
Општина Радовиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 329. ISBN 9989649286.