Прва тетовска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Прва тетовска парохија — македонска православна парохија во Архиерејското намесништво од Тетово со главна парохиска црква „Св. Кирил и Методиј“ во населбата Два Бреста. Неа ја опслужува протојереј Предраг Исаевски (сос. 2015). Ги опфаќа само црквите во градото кои не се наведени во другите 3 градски парохии.[1].

Цркви и манастириУреди

Парохијата има 3 цркви и тоа во:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Тетово 1903  
Црква „Св. Димитриј“ Тетово 1906  
Црква „Св. Наум Охридски“ Попова Шапка 1992  
Црква „Собор на сите македонски светители, Св. Ѓорѓи Победоносец и Св. Сисој Велики“ Тетово во план  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „црквите и манастирите во Тетовското Архиерејско Наместништво“. Архиерејско намесништво Тетово. Посетено на 2010-04-25.