Потпеќко Езеро

Потпеќко Езеро - вештачко акумулациско езеро изградено на реката Лим на 2 км возводно од Прибојска Бања [1] и 15 км од Нова Варош, во Златиборскиот Округ. За потребите на ХЕ Потпеќ изградена е бетонска гравитациска брана[2] со висина од 46 и должина од 215 метра. Капацитетот на акумулацијата е 44 милиони кубици вода.[3] Должината на езерото е околу 20 километри, длабочината 40 метри, а површината 7 квадратни километри.[4] Се наоѓа на 435,6 метри надморска височина. Површината на езерскиот слив е 3.605 .

Потпеќко Езеро
Потпећко језеро  (српски)
Поглед на Потпеќкото Езеро од патот
Местоположба на Потпеќкото Езеро<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -415.6%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположба на Потпеќкото Езеро
Потпеќко Езеро
Координати43°30′31″N 19°35′42″E / 43.50861° СГШ; 19.59500° ИГД / 43.50861; 19.59500Координати: 43°30′31″N 19°35′42″E / 43.50861° СГШ; 19.59500° ИГД / 43.50861; 19.59500
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
3,605 km2 (1,392 ми) км2
Најг. должина20 kм (66,000 ст) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
7 km2 (2,7 ми) км2
Најг. длабочина40 м (130 ст) м
Зафатнина0.044 km3 (0.011 cu mi) км3
Надм. височина435.6 м (1,429 ст) м

Со оглед на тоа што пругата Белград-Бар минува покрај браната како и главниот пат што води од Белград до црногорското крајбрежје, има изразен потенцијал за развој на транзитниот туризам, кој моментално е недоволно искористен.[5] Покрај тоа, погодно е за активен туризам и риболов. Во езерото може да се уловат смуѓ, сом и езерска пастрмка.[6]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

ЛитератураУреди

  • Мала енциклопедија Просвета (3 изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)