Предлошка:Град у Грузији Поти ( грузиски: ფოთი ) е град во Грузија во регионот Мегрелија-Горна Сванети . Сместено е на брегот на Црното Море, на устието на реката Рион . Според проценката за 2009 година, имало 47.500 жители.[1]

Батуми и Поти се најважните пристаништа во Грузија. Поти е исто така најважното пристаниште за трговија во континенталната држава Ерменија .

ИсторијаУреди

Градот е основан кон крајот на VII и почетокот на VI век пред нашата ера од грчките колонисти. Оригиналното име било Фази (). Во грчкиот мит за аргонаутите, овој град бил мета на Jејсон и Аргонаутите во нивната потрага по Златното руно .

Како град на патот на свилата, Поти бил центарот на трговијата со робови во Индија, Средна Азија, Средниот исток и Медитеранот во 5 век од нашата ера. Подоцна Турците подигнале тврдина овде.

 
Пристаниште Поти

Русија го окупирала Поти во 1828 година . Градот процвета по изградбата на железничката пруга Тбилиси-Поти во 1872 година . Најважната стока што се извезува преку ова пристаниште е руда од манган .

За време на војната во август 2008 година во Грузија, руската авијација ја бомбардираше пристаништето Поти ноќта на 8 август. На 14 август во градот влегле руски тенк и пешадиски единици, кои продолжиле да уништуваат бродови и опрема на пристаништето. Руските трупи се повлекоа на 13 септември.

НаселениеУреди

Околу 47.500 луѓе живееле во градот во 2009 година.

Движење на населението
1989 година. 2002 г.
50.922 [2] 46.161 [3]

НаводиУреди

  1. Statistical Yearbook Of Georgia, 2009 des Nationalen Statistikbüros Georgiens (englisch, georgisch; ohne Städte in Abchasien und Südossetien)
  2. Stadtbevölkerung der Unionsrepubliken (außer RSFSR) auf der Webseite von Demoscope Weekly/Institut für Demographie der Staatlichen Universität/Hochschule für Ökonomie Moskau (russisch)
  3. Sakartwelos mossachleobis 2002 zlis pirweli erownuli saqoweltao aghzeris schedegebi. Sakartwelos Statistikis Sachelmzipo Departamenti. 2004. ISBN 99928-0-924-8.

ЛитератураУреди

  • Sakartwelos mossachleobis 2002 zlis pirweli erownuli saqoweltao aghzeris schedegebi. Sakartwelos Statistikis Sachelmzipo Departamenti. 2004. ISBN 99928-0-924-8. Sakartwelos mossachleobis 2002 zlis pirweli erownuli saqoweltao aghzeris schedegebi. Sakartwelos Statistikis Sachelmzipo Departamenti. 2004. ISBN 99928-0-924-8. Sakartwelos mossachleobis 2002 zlis pirweli erownuli saqoweltao aghzeris schedegebi. Sakartwelos Statistikis Sachelmzipo Departamenti. 2004. ISBN 99928-0-924-8.

Надворешни врскиУреди