Порторож (словенечки: Portorož; италијански: Portorose) — мал град/населба во Општина Пиран на бреговите на Јадранското Море во западна Словенија. Населбата е едно од најголемите туристички места во државата.[1] Порторож во превод значи „пристаниште на розите“. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Порторож
Portorož
Skyline of Порторож
Порторож is located in Slovenia
Порторож
Порторож
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′59.88″N 13°34′47.89″E / 45.5166333° СГШ; 13.5799694° ИГД / 45.5166333; 13.5799694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаПиран
Површина
 • Вкупна2,97 км2 (1,15 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003119999931,2 м
Население (2020)
 • Вкупно2,866
 • Густина960/км2 (2,500/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6320

Наводи Уреди

  1. „Piran Municipality site“. Архивирано од изворникот на 2014-11-07. Посетено на 2011-04-05.

Поврзано Уреди

Надворешни врски Уреди