Полтава (украински: Полтава) — град на реката Ворскла во централниот дел на Украина. Тој е административен центар на Полтавска област. Градот бил основан уште во 9. век, и одиграл важна културно-општествена улога во историјата на Украина.

ДемографијаУреди

РелигијаУреди

ХрамовиУреди

КултураУреди

СпортУреди

 
Центральний стадион «Ворскла»

СообраќајУреди

АвтобусУреди

ТролејбусУреди

Железнички сообраќајУреди

ТуризамУреди

МузеиУреди

СтопанствоУреди

ОбразованиеУреди

Збратимени градовиУреди

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди