Повикување (англиски: The Conjuring) — филм на ужасите во режија на Џејмс Ван, издаден во 2013 г. Филмот е заснован на два случаи од паранормалните иследници Ед и Лорејн Ворен: воведот е заснован на случајот со „опседнатата“ кукла Анабела, главниот дел од филмот е заснован на приказната за семејството Перон во 1971 г. Главните улоги ги толкуваат Вира Фармига и Патрик Вилсон. Премиерата се одржала во САД на 19 јули 2013 г.[3][4]

„Повикување“
Плакатот на македонски
РежисерЏејмс Ван
Продуцент
Сценарист
Главни улоги
МузикаЏозеф Бишара
КинематографијаЏон Р. Леонети
МонтажаКирк Мори
ДистрибутерWarner Bros. Pictures
Премиера15 јули 2013 г. (Cinerama Dome)
19 јули 2013 г. (САД)
Времетраење112 минути[1]
Земја САД
Јазик
Буџет20 милиони долари[2]
Бруто заработка319,5 милиони долари[2]
СледенПовикување 2

Содржина уреди

Во раните 1970-ти, семејството Перон — Роџер (Рон Ливингстон), Керолин (Лили Тејлор) и нивните пет ќерки — се преселуваат во нов дом во селскиот предел на Род Ајленд. Набргу, тие почнуваат да наидуваат на чудни звуци и мириси, запрени часовници, трескачки врати и привиденија што демнат во мрачните агли.

Наводи уреди

  1. THE CONJURING (15)“. British Board of Film Classification. April 15, 2013. Посетено на March 4, 2014.
  2. 2,0 2,1 „The Conjuring (2013)“. Box Office Mojo. Посетено на October 4, 2014.
  3. Collis, Clark (November 16, 2012). 'The Conjuring': First look at 'Insidious' director James Wan's new horror movie“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот December 2, 2012. Посетено на March 10, 2013.
  4. Alexander, Bryan (July 22, 2013). „The 'true' story behind 'The Conjuring'. USA Today.

Надворешни врски уреди