Побошки манастир

манастир во Македонија

Побошки манастир — средновековен манастир во скопското село Побожје.[1] Прогласен е за споменик на културата на Македонија.

Побошки манастир
Поглед на манастирските конаци
Информации
Целосно имеМанастир „Рождество на Пресвета Богородица“ - Побожје
Други имињаМанастир „Св. Богородица“ - Побожје
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наПресвета Богородица
ЕпархијаСкопска
ЦрквиЦрква „Рождество на Пресвета Богородица“
Личности
Место
Местос. Побожје, Општина Чучер-Сандево Македонија Македонија
Координати42°7′32″N 21°25′42″E / 42.12556° N; 21.42833° E / 42.12556; 21.42833Координати: 42°7′32″N 21°25′42″E / 42.12556° N; 21.42833° E / 42.12556; 21.42833
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда

МестоположбаУреди

Манастирот е сместен на падините на планината Скопска Црна Гора, веднаш над скопското село Побожје, од каде води тесен асфалтиран пат во должина од 1 километар. Манастирот е подигнат во живописната долина на Побошка Река.[2]

ИсторијаУреди

Се смета дека манастирот, како и голем број црковни споменици во околината на Скопје, биле изградени во XIV век. Првпат е споменат во повелба на кралот Милутин од 1300 година.[2]

Во текот на отоманскиот период, манастирот било едно од верските и културните средишта на овој крај.[2]

Манастирот отсекогаш имал монаси.[2]

Градби во манастиротУреди

Од манастирскиот комплекс до денес се сочувани: манастирската црква, старите и понови конаци и други помошни стопански објекти.

Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - ПобожјеУреди

Црквата поседува зачуван живопис.[2]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Trifunoski, Jovan F.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Skopska Crna gora : prirodna sredina, prošlost, naselja, stanovništvo i privreda : (sa skicama, fotografijama i kartom) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.

Надворешни врскиУреди