Плачи Круша (Добовјани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Плачи Круша

Карта

Местоположба 41°15′1″N 20°39′36″E / 41.25028° СГШ; 20.66000° ИГД / 41.25028; 20.66000
Основни податоци
Место Добовјани
Општина Струга
Тип

 населба  црква


Период римско време
Портал „Археологија“

Аништеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Добовјани. Претставува населба и црква од хеленистичко и римско време. Населбата се протега долж десниот брег на реката Црн Дрим, додека на нискиот брег северно, на околу 800 м од селото се откриени римски гробови и капак од мал римски саркофаг, кој денес се чува во Музејот во Охрид. Ископувањата се изведени во 1994 година од страна на Вера Битракова Грозданова.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.