Петков Вир (Боротино)

Петков Вир
археолошко наоѓалиште
Петков Вир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петков Вир
Петков Вир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′21″N 21°24′3″E / 41.28917° СГШ; 21.40083° ИГД / 41.28917; 21.40083Координати: 41°17′21″N 21°24′3″E / 41.28917° СГШ; 21.40083° ИГД / 41.28917; 21.40083
Основни податоци
Име Петков Вир
Место Боротино
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петков Вир е археолошки локалитет во прилепското село Боротино. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 300 м северозападно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998