Петар Чаков ( 1921 во Егејска Македонија14 октомври 1944 во Љубанци, Скопско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис

уреди

Во првите денови на септември 1944 година, заминал во Скопска Црна Гора и станал борец на Шеснаесеттата македонска ударна бригада, од првиот ден на нејзиното формирање. Во борбите на бригадата против балистите и Германците, се истакнал како храбар борец. На 14 октомври 1944 година, во една од секојдневните борби против балистите бил тешко ранет и пренесен на лечење во партизанската болница во селото Љубанци, каде подлегнал на раните. Неговите останки биле закопани на селските гробишта.[1]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 282. На |first= му недостасува |last= (help)