Патејчка Река

река во Македонија
(Пренасочено од Патевачка Река)


Патејчка Река (во некои извори како Патевачка Река) — река во Македонија која се наоѓа на планината Песјак.[1]

Патејчка Река
Патевачка Река
Реката низ истоименото село
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Кичево
СелаПатец, Козичино, Светораче
Физички особености
Устие 
 • место
Рабетинска Река кај Светораче
 • координати
41°31′46″N 21°04′17″E / 41.52944° СГШ; 21.07139° ИГД / 41.52944; 21.07139
Особености на сливот
ТечениеРабетинска РекаТрескаВардарЕгејско Море

Реката поминува низ селата Патец, Козичино и Светораче, североисточно од Кичево.

Устие уреди

Реката се влева во Рабетинска Река кај селото Светораче.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 54. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски уреди