Параклис „Св. Петка“ - Карамани

параклис во селото Карамани
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Параклис „Св. Петка“ - Карамани 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Могилска
Местоположба
Координати 41°03′39.5″N 21°23′20.4″E / 41.060972° СГШ; 21.389000° ИГД / 41.060972; 21.389000Координати: 41°03′39.5″N 21°23′20.4″E / 41.060972° СГШ; 21.389000° ИГД / 41.060972; 21.389000
Населено место Карамани
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — параклис во селото Карамани. Параклисот е сместен на влезот од селото, непосредно од десната страна на патот кој води од Долно Српци.

АрхитектураУреди

Параклисот се состои од молитвен простор кој е заграден со ѕидови од три страни и е отворен од западната страна над која кровот од ќерамиди е поддржан од два цилиндрични столба. Во внатрешноста на параклисот има икони.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди